What is it about?
O podjęciu problematyki zarządzania zasobami wodnymi w nakreślonym niżej kształcie zadecydowało przeświadczenie autorów o potrzebie zintensyfikowania interdyscyplinarnej debaty dotyczącej rozstrzygania dylematów związanych z alokacją tych zasobów, a w konsekwencji usprawnienia systemu dostarczania i wykorzystywania wody.
Featured Image
Why is it important?
Choć wskazuje się na rosnącą rolę wśród kreatorów rozwoju świadomych i aktywnych konsumentów (prosumentów) przywiązujących coraz większą wagę do etycznej reputacji firm, wysokiej jakości produktów i usług, oddziałujących w coraz większym stopniu na nowe oblicze rynków przyszłości, to jednak w odniesieniu do zasobów wodnych większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z doniosłości zagrożenia tragedią wspólnego pastwiska. Stąd tak ważna jest edukacja i podniesienie poziomu świadomości społecznej, będących ważnymi instrumentami oddalenia tej tragedii. Dlatego trudna do przecenienia jest w tej materii rola wszystkich szczebli systemu edukacyjnego, a także mediów. Kwestie rzadkości i ograniczoności zasobów naturalnych, w tym wody, powinny stać się przedmiotem większej uwagi odpowiedzialnych ugrupowań politycznych, które nie powinny kalkulować swoich działań wyłącznie w kategoriach bieżącego cyklu politycznego, ale wybiegać do przodu, tak by uwzględniać wymiar czasowy związków pomiędzy stanem środowiska naturalnego a poziomem konsumpcji materialnej – innymi słowy, chodzi o wzięcie pod uwagę międzygeneracyjnych albo intertemporalnych różnic w poziomie dobrobytu społecznego.
Perspectives
Read the Original
This page is a summary of: Zarządzanie zasobami wodnymi – wyzwanie nie tylko dla ekonomistów, Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, March 2017, Adam Mickiewicz University Poznan,
DOI: 10.14746/rpeis.2017.79.1.14.
You can read the full text:
Contributors
The following have contributed to this page