What is it about?

W pracy poruszono szereg różnych zagadnień związanych z repatriacją amerykańskich jeńców i cywilów wyzwolonych z niewoli niemieckiej przez Armię Czerwoną. W obrębie zainteresowań znalazły się m.in. takie kwestie jak: podstawy prawne repatriacji, sieć i funkcjonowanie radzieckich jednostek repatriacyjnych (Łódź, Lublin, Rembertów, Kraków, Katowice, Częstochowa), panujące w nich warunki bytowe i sanitarno-medyczne, organizacja transportów do obozów tranzytowych w Odessie skąd drogą morską wywożono repatriantów, amerykańskie i radzieckie organy odpowiedzialne za repatriację, pomoc Polaków i Polskiego Czerwonego Krzyża w opiece nad jeńcami, stosunek Sowietów wobec repatriowanych Amerykanów oraz wizyty amerykańskich oficerów łącznikowych w Lublinie i Odessie. W książce znajdują się również liczne zestawienia statystyczne obrazujące skalę i wielkość repatriantów, zarówno obywateli ZSRR, jak i cudzoziemców, a także odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania - dlaczego strona radziecka niemal codziennie łamała wypracowane porozumienia, utrudniała współpracę w zakresie repatriacji wyzwolonych oraz nie zapewniła repatriantom właściwych warunków w powołanych i prowadzonych przez siebie jednostkach repatriacyjnych.

Featured Image

Why is it important?

Monografia po raz pierwszy w historiografii amerykańskiej, polskiej i rosyjskiej porusza całokształt różnych zagadnień związanych z repatriacją amerykańskich jeńców wojennych i cywilów wyzwolonych z niewoli niemieckiej przez Armię Czerwoną i repatriowanych, zgodnie z obowiązującymi wówczas procedurami, przez jednostki repatriacyjne zlokalizowane w Polsce. Zagadnienie to ukazano na tle ówczesnych, bardzo skomplikowanych relacji na linii Stany Zjednoczone - Związek Radziecki, realizowanej przez Franklina Delano Roosevelta "miękkiej polityki" wobec Kremla, prawdziwych celów politycznych i militarnych Józefa Stalina, narodzin zimnej wojny oraz zbiurokratyzowanego i wypełnionego strachem systemu władzy w ZSRR. Ukazano również, jak polityka realizowana przez przywódców wpływała bezpośrednio na pracę podległych im organów, które odpowiadały za proces repatriacji; ze strony amerykańskiej była to Misja Wojskowa USA w Moskwie (podległa bezpośrednio amerykańskiej ambasadzie), zaś ze strony radzieckiej Pełnomocny Zarządy Rady Komisarzy Ludowych ZSRR do Spraw Repatriacji.

Perspectives

Praca nad książką była dla mnie prawdziwą naukową przygodą. Kwerenda olbrzymiej masy różnych dokumentów przechowywanych w archiwach amerykańskich, polskich i rosyjskich, dzięki której po raz pierwszy wyłaniał się całokształt badanej problematyki, była niezwykle pasjonująca i różnorodna.

Aleksandra Arkusz
Uniwersytet Jagiellonski w Krakowie

Read the Original

This page is a summary of: Repatriacja amerykańskich jeńców wojennych i cywilów z radzieckich jednostek repatriacyjnych na terenie Polski w latach 1944-1945, January 2023, Ksiegarnia Akademicka Sp. z.o.o.,
DOI: 10.12797/9788381388917.
You can read the full text:

Read

Contributors

The following have contributed to this page