What is it about?
W pracy poruszono szereg różnych zagadnień związanych z repatriacją amerykańskich jeńców i cywilów wyzwolonych z niewoli niemieckiej przez Armię Czerwoną. W obrębie zainteresowań znalazły się m.in. takie kwestie jak: podstawy prawne repatriacji, sieć i funkcjonowanie radzieckich jednostek repatriacyjnych (Łódź, Lublin, Rembertów, Kraków, Katowice, Częstochowa), panujące w nich warunki bytowe i sanitarno-medyczne, organizacja transportów do obozów tranzytowych w Odessie skąd drogą morską wywożono repatriantów, amerykańskie i radzieckie organy odpowiedzialne za repatriację, pomoc Polaków i Polskiego Czerwonego Krzyża w opiece nad jeńcami, stosunek Sowietów wobec repatriowanych Amerykanów oraz wizyty amerykańskich oficerów łącznikowych w Lublinie i Odessie. W książce znajdują się również liczne zestawienia statystyczne obrazujące skalę i wielkość repatriantów, zarówno obywateli ZSRR, jak i cudzoziemców, a także odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania - dlaczego strona radziecka niemal codziennie łamała wypracowane porozumienia, utrudniała współpracę w zakresie repatriacji wyzwolonych oraz nie zapewniła repatriantom właściwych warunków w powołanych i prowadzonych przez siebie jednostkach repatriacyjnych.
Featured Image
Photo by MARCIN CZERNIAWSKI on Unsplash
Why is it important?
Monografia po raz pierwszy w historiografii amerykańskiej, polskiej i rosyjskiej porusza całokształt różnych zagadnień związanych z repatriacją amerykańskich jeńców wojennych i cywilów wyzwolonych z niewoli niemieckiej przez Armię Czerwoną i repatriowanych, zgodnie z obowiązującymi wówczas procedurami, przez jednostki repatriacyjne zlokalizowane w Polsce. Zagadnienie to ukazano na tle ówczesnych, bardzo skomplikowanych relacji na linii Stany Zjednoczone - Związek Radziecki, realizowanej przez Franklina Delano Roosevelta "miękkiej polityki" wobec Kremla, prawdziwych celów politycznych i militarnych Józefa Stalina, narodzin zimnej wojny oraz zbiurokratyzowanego i wypełnionego strachem systemu władzy w ZSRR. Ukazano również, jak polityka realizowana przez przywódców wpływała bezpośrednio na pracę podległych im organów, które odpowiadały za proces repatriacji; ze strony amerykańskiej była to Misja Wojskowa USA w Moskwie (podległa bezpośrednio amerykańskiej ambasadzie), zaś ze strony radzieckiej Pełnomocny Zarządy Rady Komisarzy Ludowych ZSRR do Spraw Repatriacji.
Perspectives
Read the Original
This page is a summary of: Repatriacja amerykańskich jeńców wojennych i cywilów z radzieckich jednostek repatriacyjnych na terenie Polski w latach 1944-1945, January 2023, Ksiegarnia Akademicka Sp. z.o.o.,
DOI: 10.12797/9788381388917.
You can read the full text:
Contributors
The following have contributed to this page